AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Primář Oddělení klinické biochemie a farmakologie MUDr. Tomáš Šálek.
Primář Oddělení klinické biochemie a farmakologie MUDr. Tomáš Šálek.
21.8.2017

Metabolická ambulance si poradí s močovými kameny

ZLÍNSKÝ KRAJ

Metabolická ambulance fungující jako jediná ve Zlínském kraji při Oddělení klinické biochemie a farmakologie Krajské nemocnice T. Bati se mimo jiné zabývá léčbou močových kamenů. Ročně jich biochemická laboratoř analyzuje více než tři stovky.

Močové kameny jsou metabolické onemocnění, jehož prvním projevem je často ledvinová kolika. Do metabolické ambulance jsou nejčastěji odesíláni právě pacienti po prodělané kolice. „Pokud při ní pacient vymočí kámen, je odeslaný na rozbor do naší specializované laboratoře, která jako jediná ve Zlínském kraji provádí tohle stanovení. Při prvním vyšetření v metabolické ambulanci jsou potom pacientům vyšetřeny všechny rizikové faktory močových kamenů v krvi a moči. Především stanovení vápníku a parathormonu v krvi k vyloučení onemocnění příštítných tělísek. V moči se stanovují koncentrace kamenotvorných látek – kyselina močová, vápník, oxaláty, a látky, které brání vzniku kamenů – hořčík a citráty,“ uvedl primář Oddělení klinické biochemie a farmakologie MUDr. Tomáš Šálek.

Nemovité kulturní památky Krnovska.

Několik druhů močových kamenů pod mikroskopem.

Pacienti jsou do metabolické ambulance nejčastěji odesíláni z urologických ambulancí nebo na doporučení praktických lékařů – nejen ze zlínské nemocnice a Zlína, ale také z Brna, Břeclavi nebo Kyjova. „Léčba zahrnuje změnu životního stylu - především pitný režim s vymočením alespoň 2,5 litru moči za den, omezení solení, snížení nadměrného příjmu masa a uzenin – a také farmakoterapii. Hlavním lékem je podávání draselné soli kyseliny citronové. Jedná se vlastně o přirozenou látku, kterou máme v každé buňce. Působí v moči tak, že váže vápník a vytvoří sůl, která je rozpustná, na rozdíl od jiných solí vápníku, ze kterých jsou složeny močové kameny,“ konstatoval primář Tomáš Šálek.

Autor / zdroj: Mgr. Dana Lipovská

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kriminalistům se podařil pěkný úlovek

Díky výborné práci kroměřížských kriminalistů se podařilo v předešlých dnech odhalit pachatele sériové majetkové trestné činnosti. Pachateli hrozí až

Post

Zlínský kraj podpořil sportovní akce a činnost částkou přesahující 16 milionů korun

Částku v celkové výši 16 356 000 korun uvolnil Zlínský kraj na podporu sportovních a mládežnických akcí. Drtivá většina podpořených akcí však směřuje

Post

Sobotní nehody si vyžádaly tři lehká zranění

V sobotu 28. dubna vyjížděli dopravní policisté ke dvěma nehodám. Zraněné záchranáři rozvezli do nemocnic.

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA