CESTOVÁNÍ / Hrady a zámky

Popis: Zámek v Rájci nad Svitavou.
Zámek v Rájci nad Svitavou.
21.8.2018

Hradozámecká noc nabízí netradiční prohlídky, letní kino, cestu kolem světa i hudební vystoupení

KROMĚŘÍŽ / BUČOVICE / VRANOV NAD DYJÍ / BÍTOV / LYSICE / RÁJEC-JESTŘEBÍ

Hradozámecká noc, která letos proběhne v noci ze soboty 25. na neděli 26. srpna, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem. A na co se můžete těšit? Třeba na procházku potemnělým zámkem ve Vranově nad Dyjí, letní kino na Bítově nebo na cestu kolem světa s fregatním kapitánem Ervinem Dubským na zámku v Lysicích.

Stalo se již tradicí, že poslední srpnovou sobotu se mnozí vydávají na hrady, zámky a ostatní památky, aby si užili krásný letní večer. K Hradozámecké noci, jejíž 8. ročník letos probíhá, se v Jihomoravském kraji připojili zámek Bučovice, vila Stiassni, zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov, zámek Lysice a zámek Rájec nad Svitavou.

Zámek v Bučovicích pro své návštěvníky připravil večerní prohlídky reprezentačních sálů zámku a taky prohlídku nové expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa. Těšit se můžete na doprovodný program v podobě hudebních lahůdek – zobcová flétna v běhu staletí, koncert proběhne v Dlouhém sále zámku od 20.00 hodin.

Hradozámecká noc bude tentokrát ve vile Stiassni ve znamení její dlouhé historie coby vládní vily – domu připraveného kdykoliv pohostit i ty nejvýznamnější hosty. V areálu zahrady bude připraveno několik stanovišť, které nám připomenou doby branné povinnosti. Bude připravena střelnice z airsoftových zbraní, kterou doplní ukázky výstroje a techniky příslušníků SNB a možná přijede i dobový hasičský vůz. Ve vile samotné pak bude připravena speciální tematická květinová výzdoba a během komentovaných prohlídek se vydáme po stopách našich prezidentů a mnohé další významné návštěvníky připomene výstava mapující hosty vládní vily. Součástí akce bude vernisáž výstavy "Brnem textilním" v 18.30 hod. Na prohlídky vily doporučujeme včasnou rezervaci.

Na zámku ve Vranově nad Dyjí si nenechte ujít jedinečnou procházku potemnělým vranovským zámkem za svitu lamp, světel a svící. Připravena je volná prohlídka bez průvodce, při které máte možnost ve večerní atmosféře navštívit nejen salony prvního patra, ale i barokní sál předků a zámeckou kapli. Prohlídka je vhodná i pro rodiny s menšími dětmi.

Pro návštěvníky hradu Bítova je připravena samostatná prohlídka (bez průvodce) nočním pivovarem, dále prohlídka hladomorny a mučírny za svitu loučí, prohlídka hradní zahrady a kaple. Vystoupí také kejklíř Jonáš s představením pro děti. Pro děti je také připravena dílnička s výrobou lucerniček pro Bílou paní. Na hradním nádvoří pak letní kino s promítáním pohádky Tajemství staré bambitky natáčené v hradních interiérech v roce 2011.

Netradiční večerní prohlídky zámku v Lysicích jsou inspirované námořní cestou hraběte a diplomata Erwina Dubského. Součástí kostýmovaných prohlídek bude nejen šerm a tanec, ale i ohňová show na nádvoří zámku. Začátky prohlídek  19.15, 20.00 a 21.00 hodin, trvání prohlídky cca 70 minut. Doporučujeme rezervaci.

Během dne vystoupí na zámku v Rájci nad Svitavou skupina WATU - WATU, africké bubny. Ve večerních hodinách jsou pro návštěvníky připraveny prohlídky reprezentačního přízemí zámku a zámecké hrobky. Možná potkáte kněžnu, knížete nebo bílou paní. Začátky prohlídek ve 20.00, 21.00 a 22.00 hodin. Rezervace nutná.


Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži
Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky.

NPÚ, územní památková správa v Kroměříži spravuje celkem 25 památkových objektů v rámci čtyř krajů:
Jihomoravský kraj – státní hrad Bítov, státní zámek Bučovice, státní zámek Kunštát, státní zámek Lednice, státní zámek Lysice, státní zámek Milotice, státní hrad Pernštejn, státní zámek Rájec nad Svitavou, státní zámek Uherčice, státní zámek Valtice, státní hrad Veveří, státní zámek Vranov nad Dyjí, vila Stiassni v Brně
Zlínský kraj – státní hrad Buchlov, státní zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek v Kroměříži, státní zámek Vizovice
Olomoucký kraj – státní hrad Bouzov, státní zámek Jánský Vrch, státní hrad Šternberk, Soubor lidové architektury v Příkazích, státní zámek Velké Losiny
Moravskoslezský kraj – Důl Michal, státní zámek Hradec nad Moravicí, státní zámek Raduň

Další informace najdete na webu www.npu.cz.

Autor / zdroj: Dagmar Šnajdarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

Post

Ve většině měst a obcí se rozsvěcejí vánoční stromy a začínají adventní jarmarky

Konec listopadu je nejen na Východní Moravě tradičně spojen se začátkem adventního času vrcholícího vánočními svátky. Ve většině měst a obcí se rozsvě

Post

Čokoláda, po které se nepřibírá

Dobrý pocit z každého sousta mléčné belgické čokolády obsažené v adventních kalendářích organizace DEJME DĚTEM ŠANCI zahřívá u srdce všechny, kteří od

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA