KULTURA / Knihy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: ingimage / Leviathan
6.5.2020

Knihovny ve Zlínském kraji obnovují provoz

ZLÍNSKÝ KRAJ

Od 27. dubna, v některých případech od 4. května otevřelo ve Zlínském kraji téměř 90 % všech veřejných knihoven s provozní dobou nad 15 hodin týdně (tj. 44 knihoven). Knihovny poskytují většinou jen výpůjční služby, nepořádají žádné akce pro veřejnost a také převážně neumožňují pobytové služby spojené se čtením denního tisku a časopisů, přístupem k PC a na internet.

„Některé knihovny znepřístupňují své volné výběry a upřednostňují předchozí objednávky knih nebo čtenářům knihy vybírají sami knihovníci. Často je omezen počet lidí, kteří mohou být současně v knihovnách, v malých knihovnách to může být jen jeden čtenář. Některé větší knihovny musely z provozních důvodů zkrátit svou otevírací dobu,“ přibližuje situaci Jana Tomancová, vedoucí útvaru služeb knihovnám Zlínského kraje.

Ty knihovny, které otevírají v pozdějším termínu (tj. šest větších knihoven kraje a několik obecních knihoven), provádějí rekonstrukce prostor (např. ve Velkých Karlovicích), revize knihovního fondu, nejsou otevřené z důvodu nedostatečného materiálního nebo personální zajištění provozu, případně karantény čí místní nákazy (Napajedla a okolní obce).

Zřizovatelé knihoven museli zajistit hygienické prostředky pro veřejnost i knihovníky, většina knihoven dodržuje karanténu knih, tj. knížky po vrácení umísťuje do zvláštní místnosti, nebo nechává odložené po dobu nejméně 48 hodin.

Některé obecní knihovny fungují v domovech pro seniory, proto jsou také ještě zavřeny (např. Pohořelice). V Místní knihovně Bílovice stanovili vybrané hodiny pro seniory. Malé obecní knihovny mají problematickou situaci také z důvodu toho, že knihovny vedou často knihovníci staršího věku.

Přesto i většina malých obecních knihoven, kterých je v kraji i s jejich pobočkami 269, od tohoto týdne své knížky půjčuje v obvyklé provozní době. Od 11. května už bude otevřena většina veřejných knihoven Zlínského kraje. Pro informování veřejnosti knihovny využívají své nebo obecní webové stránky a profily na sociálních sítích.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně od 4. května obnovila po více než měsíci a půl výpůjční služby ve své ústřední budově a v obvodních knihovnách Díly, Malenovice a Podlesí. Zpočátku si lze knihy vypůjčit pouze na základě objednávek a rezervací, které si čtenáři zadají z pohodlí domova a do knihovny se vydají teprve poté, co z knihovny obdrží výzvu k vyzvednutí. Čtenáři, kteří si nevědí s vytvořením objednávky rady, najdou video-návod na webu a Facebooku knihovny. Vracení veškerých dokumentů (včetně her, CD aj.) probíhá v Ústřední knihovně ve vstupní hale prostřednictvím samoobslužného automatu.

„Zájem o služby knihovny je obrovský. Po znovuotevření jsme zaznamenali velký nápor návštěvníků, který byl očekávatelný a na který jsme byli připraveni. V prvním týdnu po znovuotevření, kdy bylo možné pouze vracení v Ústřední knihovně (27. 4. – 2. 5.), nás navštívilo přes tisíc uživatelů a vrátilo více než 4 tisíce dokumentů. Během prvního dne po obnovení výpůjčních služeb (4. 5. 2020) jsme vyřídili 1 222 objednávek, což je trojnásobný počet oproti běžnému stavu, a přijali jsme 1 870 vrácených dokumentů,“ uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka.

„Čtenáři k nám ale nemusí spěchat, systém upomínek zůstává vypnutý až do 31. května 2020. Pokud se k nám přeci jen uživatelé vypraví, prosíme o dodržování základních hygienických opatření, zejména používání roušek, desinfekci rukou, dodržování rozestupů a pokud možno využívání online plateb,“ doplňuje vedoucí služeb Dagmar Marušáková.

Autor / zdroj: Gabriela Winklerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Relaxační zahrada se slavnostně otevře v úterý 9. června

Relaxační zahrada za knihovnou v Hulíně se oficiálně otevře v úterý 9. června v 14 hodin za přítomnosti starosty města Romana Hozy a dalších představi

Kroměřížská nemocnice zakoupila osm EKG Holterů pro sledování srdeční činnosti

Kroměřížská nemocnice zakoupila osm nových EKG Holterů, což jsou lékařské přístroje umožňující zaznamenávat aktivity srdce pacienta po dobu 24 hodin.

Ulice Palackého se prodlouží. A vznikne zde také stezka pro pěší a cyklisty

Místní komunikace v ulici Palackého v Hulíně bude o více než čtvrt kilometru prodloužena. V rámci stavební akce, která odstartuje v pondělí 1. června,

DNES SE STALO

DOPRAVA5. června 1817

na Velká jezera, skupinu jezer v Severní Americe, byl spuštěn první parník, Frontenac.

DOPRAVA5. června 1883

z Paříže odjel první pravidelně naplánovaný Orient Express.

VESMÍR5. června 1996

byla objevena planetka Inastronoviny, pojmenována po Instantních astronomických novinách, českém serveru zabývajícím se astronomií. Objeviteli jsou Jana Tichá, Miloš Tichý a Zdeněk Moravec.

POZVÁNKA OBRAZEM