KULTURA / Vánoce

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
25.11.2019

Ve většině měst a obcí se rozsvěcejí vánoční stromy a začínají adventní jarmarky

KROMĚŘÍŽ / STARÉ MĚSTO U UHERSKÉHO HRADIŠTĚ / LUHAČOVICE / ZLÍN / SOLÁŇ / SLUŠOVICE / ROŽNOV POD RADHOŠTĚM / BYSTŘICE POD HOSTÝNEM / UHERSKÉ HRADIŠTĚ / HOLEŠOV / LEŠNÁ

Konec listopadu je nejen na Východní Moravě tradičně spojen se začátkem adventního času vrcholícího vánočními svátky. Ve většině měst a obcí se rozsvěcejí vánoční stromy a začínají adventní jarmarky.

V Kroměříži začíná program adventního jarmarku ve středu 27. listopadu, ve čtvrtek pak bude na Velkém náměstí rozsvícen vánoční strom. Těšit se můžete na zajímavé koncerty a vystoupení.

V Bystřici pod Hostýnem se bude v pátek 29. listopadu v 17 hodin v areálu Střediska volného času Včelín rozsvěcet betlém, připravený hudební a taneční program doplní ohňová show, pekelná váha pro hříšníky, čertovský guláš a další občerstvení, vyvrcholením bude ohňostroj.

V Rožnově pod Radhoštěm se program s rozsvěcením vánočního stromu bude odehrávat v pátek 29. listopadu od 16 hodin na Masarykově náměstí. Bude zde možné předat poštu pro Ježíška, vyrobit si vánoční dekorace či zakoupit adventní věnce.

V srdci Slovácka, v Uherském Hradišti je slavnostní rozsvěcení vánočního stromu připraveno na pátek 29. listopadu. Od 16 hodin vystoupí Jirka Hadaš s programem pro děti, v 17 hod se rozsvítí vánoční strom a bude čas na různá překvapení. Program je pak připraven na další adventní víkendy.

V krajském městě Zlíně bude program nazvaný Adventní Zlín zahájen v sobotu 30. listopadu dopoledne. Vánoční strom se bude rozsvěcet v neděli 1. prosince v 17:45 hod, v jeho světle pak od 18 hodin vystoupí Anna K. s kapelou.  Program Adventního Zlína probíhá až do Štědrého dne.

V Holešově připravili na sobotu 30. listopadu od 8 hod Vánoční trhy na náměstí Dr. E. Beneše. Trhy doprovodí pestrý folklorní a hudební program. V podvečer bude v 17:30 rozsvícen vánoční strom. V salla tereně holešovského zámku bude navíc od 30.11. do 29. 12. vždy od 9 do 12 a od 13 hodin k vidění výstava České Betlémy.

Zámeckou atmosféru předvánoční doby s třpytivou krásou tisíců ručně vyráběných skleněných baněk můžete zažít v historických komnatách zámku v Lešná u Valašského Meziříčí. Zámek s vánoční výzdobou je přístupný od neděle 24. listopadu.

Pohádkové Vánoce v kulisách evropských vánočních příběhů a pohádek můžete až do 5. ledna zažívat v Muzeu Kroměřížska. K dispozici je i dílna se zdobením vánočních koulí.

Zcela netradiční betlém bude stát od 30. listopadu 2019 do 2. února 2020 v KOVOZOO ve Starém Městě. Biblické postavy jsou zhotoveny ze dřeva, zvířata pak z kovového odpadu. Expozice betlému bude umístěna na pódiu v zahradě. K návštěvě betlému budou přístupné všechny zajímavosti, exponáty a atrakce KOVOZOO, tj.  více než 250 zvířat vyrobených z kovového odpadu, maják Šrotík (rozhledna), loď Naděje, muzeum veteránů, muzeum zemědělství, letoun L 610, gumové bludiště z pneumatik. Otevřeno je denně od 10:00 do 17:00.

Předvánoční dárek dostanou obyvatelé a návštěvníci proslulých moravských lázní Luhačovic. Po důkladné rekonstrukci bude ve středu 27. listopadu slavnostně otevřena zdejší lázeňská kolonáda. Od 15 hodin si mohou návštěvníci opravené prostory prohlédnout, v hale Vincentka si od 16 hodin poslechnout koncert Stanley Dixie Bandu. V 17 hodin starosta Luhačovic s generálním ředitelem Lázní Luhačovice, a. s. přestřihnou pásku. Vyvrcholením pak bude ohňostroj, který je plánován na Lázeňském náměstí v 17:30 hod. Chybět nebudou ani stánky s punčem, svařeným vínem nebo teplými oplatky.

Pokud máte rádi zajímavé výstavy, pak zamiřte do Krajské galerie výtvarného umění ve 14. budově továrního areálu ve Zlíně. Je zde až do 23. února příštího roku instalována výstava s názvem JIŘÍ KARÁSEK ZE LVOVIC - BAREVNÉ KVĚTY USCHLY V TÓN JAK ZE SKLA. Výstava představuje Jiřího Karáska jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence a také významného sběratele.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo panelovou výstavu Zlín - Gottwaldov Zlín, která připomíná 30 let od návratu Zlína k jeho původnímu jménu. Snímky známých míst v proměnách času i míst zmizelých dokumentují bouřlivou proměnu města v uplynulých dekádách. Výstava je instalována v I. podlaží 14. budovy továrního areálu ve Zlíně a bude přístupná do 26. ledna 2020.

Ve Zvonici na Soláni, ležící na hřebeni Vsetínských Beskyd v první adventní neděli uskuteční v neděli 1. prosince ve 13 hodin vernisáž výstavy  "Loutky a dřevořezby". Loutky jsou z Frýdku-Místku, dřevořezby z Valašska. Během vernisáže vystoupí v 13.30 také loutkové divadélko Rolo s pohádkou "O dráčkovi, který se bál“. Výstava potrvá do 15. ledna 2020.

Rozloučení s domácí sezonou rally sportu je připraveno ve Slušovicích. 29. a 30. listopadu se zde pojede již desátý ročník Mikuláš Hothess Rally Slušovice. Divácky atraktivní budou okruhy kolem slušovického dostihového závodiště i tratě v okolí Slušovic.

Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Autobusy ve Zlínském kraji budou od 30. března jezdit opět podle jízdních řádů platných o letních prázdninách

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s p

Policisté ve Zlínském kraji kontrolují dodržování nařízení vlády

Policisté v kraji kontrolují dodržování vládou vyhlášeného nouzového stavu, doposavad provedli přes dva a půl tisíce kontrol, ať už kontroly uzavření

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM