AKTUÁLNĚ / Doprava

Popis:
Autor / zdroj: kr-zlinsky.cz
8.9.2020

Integrovaná doprava ve Zlínském kraji přinese cestujícím řadu výhod

Zlínský kraj

Nové bezkontaktní čipové karty, pohodlné cestování vlakem nebo autobusem na jednu jízdenku, bezhotovostní platby, nové druhy jízdného včetně jednodenní turistické jízdenky – to jsou vybrané novinky, které občanům přinese Integrovaná doprava Zlínského kraje (ID ZK). Zlínský kraj ji začne zavádět na svém území od 1. ledna 2021.

Stávající karty skončí, nové nabídnou víc

Všechny dosavadní elektronické karty dopravců přestanou k 1. lednu 2021 platit, nahrazeny budou novými bezkontaktními čipovými kartami. Ty budou sloužit jednak jako elektronická peněženka, kdy při jejím použití získá cestující slevu 4 koruny z nástupní sazby, ale i jako nosič dlouhodobých časových jízdenek. „Nové karty si bude možné vyřídit přes e-shop či kontaktní místa, jejichž seznam bude včas zveřejněn. Přímo přes e-shop si lidé budou moci kartu nejen objednat, ale následně i dobíjet či v případě ztráty zablokovat,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Botek. V rámci tzv. rodinného účtu bude navíc jedna osoba v rodině moci spravovat i karty jejích ostatních členů a mít při tom přehled o využívání karet a jejich vyúčtování.

„Objednávkový systém bude v provozu zhruba od listopadu a vyřízení kartičky potrvá zhruba 14 dní, určitě se vyplatí to neodkládat. Těm, kdo to nestihnou, nicméně umožníme zakoupit dočasný papírový kupon na nezbytnou dobu. Doporučujeme průběžně sledovat facebook či twitter Integrované dopravy Zlínského kraje,“ doplnil Vít Šumpela, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu.

Jedna jízdenka na celou cestu

Od 1. ledna 2021 bude cestující na území Zlínského kraje pro svoji cestu potřebovat jen jeden jízdní doklad, bez ohledu na počet přestupů. Například při cestě z Huslenek do Zlína bude muset přestoupit ve Vsetíně na autobus, ale bude mu stačit pouze jedna jízdenka, kterou zakoupí již při svém nástupu v Huslenkách (buď u řidiče v autobusu, nebo u průvodčího ve vlaku), a po přestupu ve Vsetíně se prokáže již jen touto jízdenkou a dojede s ní až do Zlína.

Bezhotovostní platba i v autobusech

Další velkou výhodou, zejména pro nepravidelné cestující, bude možnost platit při koupi jízdenky bezhotovostně (platební kartou, chytrým telefonem, chytrými hodinkami), a to i v těch linkových autobusech, kde to v současné době možné není.

Nové časové i jednodenní jízdné

Pro mnohé bude zajisté zajímavou novinkou zavedení časového jízdného i pro jednorázové cesty. Kromě klasické kilometrické jízdenky vázané na konkrétní cíl, jak je tomu dnes, si totiž bude možno nově zakoupit také časovou jízdenku na 30 nebo 90 minut, bez omezení počtu zón a určení cílové stanice. Tento systém tedy bude založen na stejném principu, který běžně funguje v MHD. Lidé využívající veřejnou dopravu si tak budou moci sami vybrat, který typ jízdného jim více vyhovuje. Časové jízdné pro pravidelné cestující bude buď sedmidenní, nebo třicetidenní. Vázané bude na konkrétní relaci (trasu), například Kroměříž – Zlín, Uherské Hradiště – Uherský Brod apod. V rámci této trasy bude dovoleno použít libovolnou kombinaci spojů (bus, vlak). Pokud si někdo nestihne vyřídit čipovou kartu včas a bude přitom chtít časové jízdné využívat, může si u řidiče zakoupit časovou jízdenku v papírové podobě. Dále se připravuje i jednodenní turistická jízdenka, s níž bude možno cestovat celý den po Zlínském kraji veřejnou dopravou bez omezení.


Autor / zdroj: Adéla Kousalová

DALŠÍ ČLÁNKY

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

HISTORIE22. září 1575

proběhla v Katedrále svatého Víta korunovace Rudolfa II. českým králem.

ZAJÍMAVOSTI22. září 1784

založili ruští lovci svou osadu na ostrově Kodiak na Aljašce.

HISTORIE22. září 1979

zaznamenaly družice záblesk neznámého původu nad jižním Atlantikem, patrně tajnou zkoušku jaderné zbraně.

POZVÁNKA OBRAZEM