EKONOMIKA / Podnikání

Loni bylo registrováno nejvíc nových živnostníků za poslední dekádu, přesto jejich celkový počet dlouhodobě stagnuje
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Do podnikání na živnostenský list se v uplynulém roce pustilo 78 976 fyzických osob, což je o 15 % víc než v roce 2021 a nejvíc za posledních jedenáct let. Podle dat nadnárodní společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní data, se celkový počet registrovaných podnikatelů – fyzických osob nezapsaných v obchodním rejstříku – zvýšil jen o 6 846, na 2 179 373. Podnikatelská základna živnostníků se za poslední dekádu rozrostla jen o tři procenta.

„Vysoký počet nově registrovaných živnostníků a současně téměř shodný počet zrušených registrací svědčí o pročišťování podnikatelské základny. Z trhu odchází přes 70 tisíc podnikatelů, často v důsledku nejobtížnějších podmínek na trhu v novodobé historii. Přesto však začíná podnikat o čtvrtinu víc fyzických osob než v krizovém (covidovém) roce 2020 a nejvíc od roku 2012,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že nejméně nových živnostníků bylo registrováno ve 4. kvartálu.

Nejvíc fyzických osob, více než čtvrtina, zahájilo podnikání ve volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Následovala příprava staveniště (7,5 %), velkoobchod a maloobchod (5,9 %), maloobchod v nespecializovaných prodejnách (4,2 %) a silniční a nákladní doprava (3,5 %). Z geografického hlediska nejvíc nových podnikatelů začalo působit v Praze (21 %), Středočeském (13 %) a Jihomoravském (11 %) kraji.

Za poslední dekádu se podnikatelská základna rozrostla jen o necelá 3 procenta

Aktuálně je v ČR registrováno více než živnostníků 2 179 000, meziročně se podnikatelská základna rozrostla však rozrostla jen o 6 846 podnikatelů, což je srovnatelný přírůstek jako v období 2020 až 2021. Podle interní metodiky Dun & Bradstreet podnikatelské aktivity vykonává zhruba 1 143 000 OSVČ, což představuje 52 % z celkového počtu. „Ostatní vydaná živnostenská oprávnění jsou „spící“, což v praxi znamená, že fyzická osoba má vydaný živnostenský list, ale podnikatelské aktivity nevykonává,“ upřesnila Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.


Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet je světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Od roku 1841 firmy všech velikostí spoléhají na Dun & Bradstreet v řešení pro řízení rizik a rozšiřování obchodních příležitostí.

Autor / zdroj: Petra Štěpánová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.