KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Tvrz Kurovice.
Tvrz Kurovice patří k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě
Tvrz Kurovice. 
Autor / zdroj foto: kurovice.cz

Tvrz Kurovice / Kurovice

Tvrz Kurovice na Holešovsku patří k oblíbeným výletním místům. Každoročně v létě hostí populární Historické dny, na kterých bývají k vidění napínavé šermířské souboje, ale také tanec, střelba či silové divadlo. Navštivte jedno z nejvýznamnějších sídel nižší šlechty na Moravě.

Tvrz Kurovice na Holešovsku, zmiňovaná již v roce 1275, náleží z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. Je unikátní především díky dochovanému středověkému zdivu v samotném jádru tvrze. Za pozornost také stojí kamenická výzdoba v interiérech a zcela zřejmá stopa přestaveb jednotlivých slohů od středověku přes renesanci až po baroko. Kolem samotné budovy se z části dochovalo opevnění.

Tvrz Kurovice, původně obdélníkový palác s hranolovou samostatně stojící věží s dvojitým opevněním, přes které vedl ještě na začátku 20. století most, byla rozšířena v průběhu 16. století na trojkřídlou budovu s uzavřeným nadúrovňovým nádvořím. Přístavba třetího patra, která zcela srovnala vyčnívající věž s budovou paláce, proběhla za Ladislava ml. z Lobkovic kolem roku 1637. Třetí patro bylo ovšem již od svého počátku používáno výhradně jako sýpka.

Stopy významné přestavby jsou zřejmé ze vsazeného erbu Zoubka ze Zdětína v honosné klenbě místnosti, která spojuje starý palác s hranolovou věží. Věž má ve svém druhém patře křížovou klenbu uprostřed s erbem Kurovských z Vrchlabí - stříbrný pes v červeném poli. V interiérech se dále nachází hodnotné pískovcové portály a ostění z 15. a 16. století.

Do dnešního dne se dochovala jak samotná budova tvrze, tak velká část prvního okruhu opevnění. Z druhého okruhu opevnění a příkopu spolu s valem se dochovala jen velmi malá část: nachází se v zahradě místní fary. 

Historie tvrze
První zmínka o obci Kurovice s tvrzí pochází z roku 1276, jmenuje se zde Zašít z Kurovic. Roku 1339 ji prodal Beneš Hus z Kurovic biskupu Janovi z Kroměříže. Albrecht ze Šternberka držel tvrz od roku 1447. V období, kdy byla tvrz vlastněna Haškem z Vrchlabí (1491) a pak později Joachymem Zoubkem ze Zdětína (1565), prošla svými nejvýznamnějšími fázemi přestavby. Roku 1604 koupil tvrz s obcí Ladislav ml. z Lobkovic. Poslední rod, který Kurovice vlastnil, byl Seilern-Aspag, a to od roku 1871 do II. světové války.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.