KAM NA VÝLET / Agroturistika, farmy

Popis: Zemanova kovárna v Holešově.
Zemanova kovárna v Holešově.
Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

Zemanova kovárna, židovské památky i návštěva zámku. V Holešově můžete zažít pestrý den

HOLEŠOV

Pokud se rozhodnete poznat blíže třináctitisícové město Holešov, na vlastní kůži se přesvědčíte, že mnohá místa jsou zajímavá, ačkoliv nejsou příliš známá. To, že je Holešov zajímavým městem, uvidíte, pokud zde strávíte alespoň jeden den.

Historie Holešova sahá do období starší doby bronzové, ale písemně dokladovaná existence je z poloviny 13. století. Dnes zde žije kolem 12 tisíc obyvatel, historické centrum města je městskou památkovou zónou, nepřehlédnutelný je raně barokní zámek s velmi zajímavým zámeckým parkem. Jedinečné jsou zde památky židovské kultury a církevní stavby.

Holešov je snadno dostupný po železnici (trať 303 – Kojetín-Valašské Meziříčí), autobusovou dopravou. Od dálnice D1 je Holešov vzdálen pouhých 8 kilometrů. Cykloturisté ocení cyklostezky a cyklotrasy spojující Holešov s Kroměříží, Hulínem, Zlínem, Hostýnskými vrchy. 

Den v Holešově zahájíte v Městském informačním centru, které sídlí na náměstí F. X. Richtra v areálu holešovského zámku. Získáte zde nejen informace, ale i vstupenky k prohlídce zámku, Zemanovy kovárny a židovských památek. Pro tuto trojici památek lze zakoupit společnou jednodenní vstupenku, jejíž cena je výrazně výhodnější než pořizování jednotlivých vstupenek. Nemusíte spěchat, prohlídky kovárny a židovské synagogy začínají v 9 hodin, prohlídka zámku v 10 hodin.

Nejblíže k zámku je Zemanova kovárna. Ta vznikla už v 16. století jako panská kovárna. Dnešní jméno dostala po rodu kováře Zemana, který ji vlastnil až do 70. let minulého století. V dílně se zachovalo dosud funkční původní vybaveni: kovadlina, dmychadlo a další nářadí. Uvidíte také kovářskou dílnu, ukázku lidového bydlení, ale i pohled do historické tajné chodby, k níž má průvodce zajímavý příběh. Kovárna je otevřena během prázdnin, každý pátek a sobotu pak probíhají prohlídky s ukázkou kovářského řemesla.

Z kovárny se přesunete (340 metrů) k prohlídce jedinečné Šachovy synagogy. Dobou vzniku (r. 1560) patří k nejstarším v Česku, a současně se jedná de facto o světový unikát – je to jediná zachovalá synagoga tzv. polského typu, který charakterizuje výzdoba s použitím květinových, ovocných a zvířecích motivů. Své jméno získala po významném rabínu Šachovi. Ten v Holešově působil, je zde pohřben na židovském hřbitově nedaleko synagogy. Hřbitov s více než 1500 náhrobky a s tumbou (náhrobkem) rabína Šacha je vyhledáván návštěvníky z celého světa.

V poledne byste měli být na náměstí dr. Edvarda Beneše. Po nezbytném obědě si prohlédněte měšťanské domy, všimněte si mariánského morového sloupu z počátku 18. století.

Na náměstí stojí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jeho historie je spojena mimo jiné se sv. Janem Sarkanderem, jehož posledním působištěm v letech 1616-1620 se stal právě Holešov. V kostele se nachází deset bočních oltářů, z nichž jeden je zasvěcen právě tomuto světci a je na něm v pozlaceném relikviáři uchovávána část jeho ostatků. Další jedinečností kostela je pohřební tzv. Černá kaple, s výzdobou od Gottfrieda Fritsche pod níž jsou krypty hraběcí rodiny z Rottalu.

Druhým kostelem, který stojí za to navštívit, je filiální kostel sv. Anny, bývalý trinitářský klášter. Ten stojí nedaleko zámku. Oba holešovské kostely jsou zapojeny do projektu „Otevřené brány“, který návštěvníkům umožnuje získat kvalifikovaný výklad od vyškolených průvodců (bezplatně). Holešovské kostely jsou pro tento účel přístupné v období květen až září: sobota a státní svátky 10:00-12:00 a 13:30-17:00, neděle 13:00-17:00. Více informací najdete na webu otevrenebrany.cz.

Po prohlídce kostela sv. Anny se vraťte na prohlídku zámku a aktuálních výstav, které se zde pravidelně konají.

Závěr dne v Holešově věnujte zámeckému parku vybudovanému ve francouzském stylu na 62 hektarech plochy. Dominantou parku je síť vodních kanálů připomínající tvar Neptunova trojzubce. Stojí zde také zámecká hvězdárna a pomník slavného rodáka, barokního hudebního skladatele F. X. Richtra. Ten byl, mimo jiné, dvacet let kapelníkem kapituly Notre Dame ve Štrasburku. 

Park je přístupný bezplatně a umožňuje příjemné procházky. V zapadajícím slunci můžete vidět siluetu 10 kilometrů vzdáleného vrchu Hostýna s nepřehlédnutelnou poutní kaplí. Součástí zámeckého parku je také sportovní areál s koupalištěm.

Pro zpestření prohlídky Holešova se nabízí zábavná městská hledačka (tzv. questing). Návod, ale také další informace o městě, získáte v Městském informačním centru nebo na webu holesov.info.  

Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Autobusy ve Zlínském kraji budou od 30. března jezdit opět podle jízdních řádů platných o letních prázdninách

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s p

Policisté ve Zlínském kraji kontrolují dodržování nařízení vlády

Policisté v kraji kontrolují dodržování vládou vyhlášeného nouzového stavu, doposavad provedli přes dva a půl tisíce kontrol, ať už kontroly uzavření

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM