KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum Kroměřížska - Soubor lidových staveb Rymice.
Muzeum Kroměřížska - Soubor lidových staveb Rymice
Muzeum Kroměřížska - Soubor lidových staveb Rymice. 
Autor / zdroj foto: Muzeum Kroměřížska - Soubor lidových staveb Rymice

Muzeum Kroměřížska - Soubor lidových staveb Rymice / Rymice

Možná jen ti nejstarší z nás si ještě pamatují, jak se dříve žilo na hanácké vesnici. V Rymicích máte jedinečnou příležitost ponořit se do atmosféry dávno zašlých časů. Prohlédnete si autentické doškové chaloupky a dozvíte se o životě a práci našich předků.

Areál památek lidového stavitelství východní Hané v Rymicích u Holešova se nachází na úpatí Hostýnských hor. Vesnická stavení rekonstruovaná v sedmdesátých letech představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Sedm objektů lidové architektury stojí na původním místě a dotváří charakter vesnice. Krásu minulosti potkáte v Rymicích téměř na každém kroku.

Všechny domy v areálu jsou postaveny tradiční technologií dřevěného srubu opatřeného hliněnou omítkou, nebo z nepálených cihel, střechy mají krytinu ze slaměných došků. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiéry domů vybavené tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je také dílna vesnického sedláře a stará kovárna s výhní a kovářským nářadím. Z blízkých Bořenovic byl do Rymic přenesen větrný mlýn německého typu, jehož ramena je možno nastavovat podle směru větru otáčením celého objektu na nosné konstrukci zvané beran. Rychlost otáčení lze regulovat přidáváním či odebíráním plachet, dřevěných desek zavěšovaných na ramena.


Sídlo průvodce - Dům čp. 104
Veškeré prohlídky areálu začínají v tomto domě. K němu těsně přináleží medová zahrada, která poskytuje prostor pro odpočinek i vzdělávání. Zahradou projdete do areálu zvaného Hejnice. Tato okrajová část obce vznikla v 18. století v místech bývalé panské hájovny a byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací.

Dům čp. 64 - Vymětalovo
Stavba je datována do roku 1817. Interiér je přizpůsoben bydlení domkáře v jeho ranější podobě. Naleznete zde hliněnou podlahu, černou kuchyni či pec. Ve světnici nechybí malovaná truhla na oblečení, velký dřevěný stůl s lavicemi, svaté obrázky ani kolovrátek. V pravém úhlu navazuje chlévní část domu a na konci zahrady stojí větrný mlýn německého typu.

Rymická tvrz
Tvrz stojí v Rymicích od druhé poloviny 14. století. Ve druhé polovině 15. století byla za česko-uherských válek pobořena, ale již počátkem následujícího století Podstatští z Prusinovic budovu obnovili. Tehdy vznikla severovýchodní a částečně střední část stavby; zbytek byl dobudován ve druhé polovině 16. století. Až do poloviny 18. století byly postupně přistavovány další budovy, především třípatrová vrchnostenská palírna. Roku 1848 byl v tvrzi zřízen cukrovar. Tehdy byla poničena řada původních barokních výmaleb, zejména v okenních nikách. V 80. letech 20. století patřila tvrz místnímu JZD, které se pokoušelo stavbu rekonstruovat a využít jako muzeum.

Dnes je již budova zrekonstruována a od roku 2006 je přístupná veřejnosti. Muzeum Kroměřížska zde zřídilo expozice věnované historii obce Rymice, větrným mlýnům na Moravě a ve Slezsku a dějinám venkovského lidu na Hané.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.