KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Popis: Rybníky v Záhlinicích.
Rybníky v Záhlinicích.
Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

Vydejte se do Záhlinic za základním kamenem Národního divadla

HULÍN-ZÁHLINICE

Záhlinické rybníky s celkovou plochou 500 hektarů jsou hnízdištěm velkého množství vodního ptactva. Prochází tudy značená cyklotrasa č. 5181 z Otrokovic do Hulína. Nepřehlédnutelný je objekt historické sladovny a pivovaru nedaleko železniční zastávky na trati Přerov - Břeclav. V bývalém obecním lomu v lokalitě Slivenec byl vytěžen základní kámen Národního divadla.

Pokud se vypravíte na výlet do Záhlinic, vzpomenete jaro roku 1868, kdy byla v Praze 16. května položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až 150 tisíc lidí.

Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přivezeny vesměs z různých symbolických míst Čech a Moravy, ale základní kámen číslo 12, nesoucí nápis "Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě", je spíše spojen s výraznou osobností bývalého dlouholetého starosty Záhlinic a také poslance Říšské rady Františka Skopalíka.

Starosta Skopalík byl vlastenec každým coulem. Na jednáních Říšské rady hovořil zásadně česky, často oblékal hanácký kroj. Je mimo jiné považován za zakladatele moderního zemědělství v Rakousko-Uhersku, například byl iniciátorem scelování zemědělských pozemků.

V Záhlinicích založil cihelnu, obecní kamenolom. Mnohem více se dozvíte v záhlinickém Muzeu Františka Skopalíka, které je této významné osobnosti věnováno.

Záhlinice, v dnešní době součást města Hulína, leží v úrodné hanácké rovině. Evropsky významná je zdejší přírodní rezervace Záhlinické rybníky s celkovou plochou 500 hektarů, která zahrnuje mimo jiné hnízdiště velkého množství vodního ptactva a lužní les. Prochází tudy značená cyklotrasa č. 5181 z Otrokovic do Hulína, nepřehlédnutelný je objekt historické sladovny a pivovaru nedaleko železniční zastávky na trati Přerov - Břeclav.

Pro turisty lze doporučit 9 kilometrů dlouhou trasu ze Záhlinic do Kroměříže kolem rybníků a lužním lesem po Naučné stezce Zámeček.

Základní kámen pro Národní divadlo byl vytěžen z bývalého obecního lomu v lokalitě Slivenec ležícího na hranicích katastru Záhlinic a Tlumačova. Dnes již není lom využíván.

Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

HISTORIE22. září 1575

proběhla v Katedrále svatého Víta korunovace Rudolfa II. českým králem.

ZAJÍMAVOSTI22. září 1784

založili ruští lovci svou osadu na ostrově Kodiak na Aljašce.

HISTORIE22. září 1979

zaznamenaly družice záblesk neznámého původu nad jižním Atlantikem, patrně tajnou zkoušku jaderné zbraně.

POZVÁNKA OBRAZEM