KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Popis: Bazilika na Hostýně.
Bazilika na Hostýně.
Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

Hostýn nabízí trasy pro pěší i pro kola. Pochází odtud jeden ze základních kamenů Národního divadla

HOSTÝN

Zavítáte-li na Hostýn, s trochou nadsázky se dá říct, že se vrátíte v čase do 16. května roku 1868, kdy byla v Praze položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Jeden z kamenů totiž pochází právě z Hostýna.

Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přiváženy z různých symbolických míst Čech a Moravy. Také z památného Hostýna, hory nazývané rovněž Maják Moravy. Tento kámen, který má v základech Národního divadla číslo 19, nese nápis „Mrzkost jest poroba Hospodinu. Z Hostýna z Moravy“. Do Prahy jej vypravili v roce 1868 občané města Bystřice pod Hostýnem. Spolu se základním kamenem tehdy putoval do Prahy také soudek s hostýnskou svatou vodou určenou k ředění malty.

Nejnavštěvovanější tuzemské poutní místo si tuto poctu bezesporu zaslouží. Zdejší baziliku Nanebevzetí Panny Marie vyhledávají statisíce poutníků nejen z tuzemska, ale také z celé Evropy. Areál zdobí několik křížových cest, ta nejznámější je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Při návštěvě Hostýna si kromě poutního místa všimněte také kamenné rozhledny, jejíž základní kámen položil v roce 1897 císař František Josef I. a svolil, aby nesla jeho jméno. Hostýn dal také jméno malebnému pohoří, které nabízí skvělé turistické trasy jak pro pěší, tak pro cyklisty, ale také vás zde potěší řada studánek s vodou, kterou můžete bez obav pít. 

Na rozdíl od Radhoště či Buchlova není na Hostýně nijak označeno místo, odkud byl základní kámen vytěžen. Kámen pochází z bývalého kamenolomu, který leží mimo turistické trasy v katastru obce Slavkov pod Hostýnem na západním úbočí Hostýna. Mimo jiné byl z tohoto místa také těžen kámen pro stavbu gotické katedrály sv. Václava v Olomouci.

Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Autobusy ve Zlínském kraji budou od 30. března jezdit opět podle jízdních řádů platných o letních prázdninách

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s p

Policisté ve Zlínském kraji kontrolují dodržování nařízení vlády

Policisté v kraji kontrolují dodržování vládou vyhlášeného nouzového stavu, doposavad provedli přes dva a půl tisíce kontrol, ať už kontroly uzavření

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM